Dana 29. veljače 2024. učenici dodatne nastave hrvatskog jezika 8. razreda posjetili su knjižnicu Filozofskog fakulteta u Rijeci na poziv djelatnice i majke učenika Ivana Lanca. Učenici Loreta Balić, Filip Bežanić, Rino Čargonja, Ivan Lanc i Ivan Štemberger u pratnji nastavnice Katije Vrban Banko zaputili su se nakon nastave prema Kampusu.
Majka Lanc pripremila je pregled povijesti hrvatskoga jezika građom koju knjižnica sadržava. Prigodno smo se našli krajem veljače povodom Međunarodnog dana materinskog jezika, Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva i Mjeseca hrvatskog jezika. Gospođa Lanc uputila nas je u povijest knjižnice Filozofskog fakulteta u Rijeci koja je značajna ne samo svojim studentima već i građanima Rijeke, a u poveznici je i s našom Školom jer je nekad bila locirana upravo na našem trećem katu, katu na kojem se odvija nastava predmetnih učenika.
Uvid u knjige započeli smo s prvom „riječkom“ knjigom Brašno duhovno Nikole Hermona iz 17. stoljeća. Postupno smo se vraćali i dublje u povijest te smo imali priliku prolistati pretiske i originale rječnika, inkunabula – najzanimljivija je bila prva tiskana knjiga u Hrvata Misal po zakonu rimskoga dvora, rječnike, a oduševljenje je izazvala najljepša i bogato ilustrirana glagoljska knjiga Hrvojev misal. S posebnim smo strahopoštovanjem listali Petra Hektorovića, Šimuna Kožičića Benju, Bogoslava Šuleka, Bartola Kašića i druge.
Iako knjižnica broji građu od 90 tisuća komada, a mi smo u sat vremena prolistali i slušali o otprilike 20 knjiga, možemo zaključiti i da nam je to bilo dovoljno da bismo uvidjeli vrijednost građe koju knjižnica sadržava te radost što smo uopće imali priliku vidjeti to bogatstvo našeg naroda, kulture, pismenosti i razvoja našega jezika.
Posebno hvala gospođi Lanc koja nas je ugostila i podsjetila na važnost Hrvatske i Hrvata u kontekstu europske kulture i civilizacije.