Dana 8. travnja 2025. godine učenici 6. a i 6. b razreda, u pratnji vjeroučitelja Darija Perkovića i učiteljice Ane Zubak, krenuli su na terensku nastavu u Istru.
Nakon što su prošli kroz tunel Učka, voditeljica Jasna najavila je prolazak kroz Aleju glagoljaša. Aleja glagoljaša važan je spomenik podignut glagoljašima i glagoljaštvu koji se sastoji od jedanaest pojedinačnih spomenika. Aleja se prostire uz sedam kilometara dugu cestu, a projekt je Čakavskoga sabora čiji je idejni začetnik bio Zvane Črnja. Do kraja su je osmislili i realizirali profesor Josip Bratulić i kipar Želimir Janeš.
Vožnjom uz Aleju glagoljaša stigli su do Huma. Poslije kratke pauze za doručak, posjetili su Muzej Huma Aura gdje su, uz organizirano vodstvo, razgledavali staru kuću pretvorenu u muzej. Učenici su imali priliku vidjeti kako se nekada živjelo. Susreli su se s raznoraznim starim alatima, vidjeli kako su prije izgledale učionice, kako se spremala hrana i još mnogo zanimljivosti vezanih uz povijest Huma i običaje. Kada su završili s obilaskom muzeja, posjetili su obližnje suvenirnice i krenuli prema Roču.
U Roču su prvo razgledali Ročki glagoljski abecedarij koji se nalazi u Crkvi sv. Antuna. Crkva je sagrađena u 11. stoljeću, a Ročki glagoljski abecedarij nastao je oko 1200. godine.
Posljednja stanica prije povratka u Rijeku bila je glagoljska tiskara u Roču. U toj se tiskari čuva replika Gutenbergove tiskarske preše. Učenici su ponovili sve što su naučili u vezi s glagoljaštvom i tiskarstvom te se pobliže upoznali s načinom rada tiskarske preše.
Sretni i s novim uspomenama vratili su se u Rijeku!